Answer:
Step-by-step explanation:
http://www.ametys.ma/sites/default/files/webform/03_0.html
http://www.ametys.ma/sites/default/files/webform/04_0.html
http://www.ametys.ma/sites/default/files/webform/05_0.html
Answer: 34.2%
Step-by-step explanation:
76% of undergrads in The College
45% of those are male (since 55% female)
.76 x .45 = 34.2% of all undergrads are males in The College
Answer:

Step-by-step explanation:
Given : The probability that an adult was never in a museum is : p=0.10
The number of adults randomly surveyed: n = 60
In Binomial distribution , the formula to find the mean and the standard deviation is given by :-

Then , the mean and standard deviation of the number that were never in a museum will be :-

Answer:

Step-by-step explanation:
The central angle of the sector representing rent expenses in the pie chart is found by simple rule of three:

