Answer:
c is correct answer for you
Answer:
26 days
Step-by-step explanation:
If 6 days = rs. 2130
then 1 day = (2130 × 1) ÷ 6
Therefore 1 day = rs 355
For rs. 9230, the number of days he worked:
= 9230 ÷ 355
= 26 days
Probability that gear 1 will fail = 5/100 (upto 10 years)
and 8/100 (after 10 years)
Probability that both will fail = 5/100 * 8/100
= 40/10000
= 0.4 %
Answer:
A 2-column table has 3 rows. The first column is labeled x with entries 40, 160, 200. The second column is labeled y with entries 60, 15, 0.
Step-by-step explanation:
All of the tables have x=40 in the first column. The function value there is ...
f(x) = (-3/8)(40) +75 = -15 +75 = 60
Only the last table has y = 60 for x = 40.
__
A check of the other points in that table shows they are all on the same (second) piece of the graph, as required by the problem statement. Those points are marked with a purple x in the attachment.