Answer:
$31,100
Explanation:
On May 31 of the current year, the assets and liabilities of Riser, Inc. are as follows: Cash $20,500; Accounts Receivable, $7,250; Supplies, $650; Equipment, $12,000; Accounts Payable, $9,300.
Therefore the amount of stockholders’ equity as of May 31 of the current year can be derived by the formula : Capital = Assets - Liabilities
<u>Assets</u>
Cash $20,500;
Accounts Receivable, $7,250;
Supplies, $650;
Equipment, $12,000
TOTAL = 40,400
<u>Liabilities</u>
Accounts Payable, $9,300.
Therefore stockholders’ equity = 40,400 - 9,300 = $31,100
Answer:
the answer is =32291.67.
The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Explanation:
Solution
Given that:
The Annual demand D = 5000 boxes
The Cost C = $6.4 per each box
The Carrying cost H = 25% of the unit cost = 0.25*6.4 = 1.6
The ordering costs S = $25.00
Now,
EOQ =√2DS/H
EOQ =√(2*5000 * 25)/1.6
Thus,
EOQ =Q = 395.28
The Total cost = DC + (Q/2)H + (D/Q)S
= 5000*6.4 + (395.28 /2) 1.6 + (5000/395.28)25
Then,
T = 32000 + 316.23 + 316.23
= 32632.46
So,
The new supplier has offered to sell the same item for the amount of $6.00 if Q = 3,000 boxes
Hence,
The total cost = 5000 * 6 + (3000/2)1.5 + (5000/3000)25
= 30000 + 2250 + 41.67
= 32291.67
Therefore, The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
In the question above, Walt asks for 10 gallons of gas while Jessie asks for $10 worth of gas. In both the cases, the drivers need gas but Walt is concerned about the quantity of gas and Jessie is concerned about the price of the gas.
In case of Walt, the price elasticity of demand is zero because he want 10 gallons of gas regardless of the price of gas per gallon. While in case of Jessie, the price elasticity of demand is one because he wants to buy gas worth $10, no matter what is the price of the gas per gallon.
<span>Answer:
Now total premium is (700+900) = 1600 so saving will be $ 160 . Future value of the savings over 10 years based on annual interest</span>
Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14