Answer: 7 over 24 I think so! Sorry I didn’t reduce
Step-by-step explanation:
Answer:
D
Step-by-step explanation:
11 would equal how much he gets 11 per hour, and then a forty dollar bonus and the total equals 458.
Amount of money paid by Jeremy as rent and maintenance of shop per month = $1500
Cost of raw materials and manufacturing per month = $6000
Total cost that Jeremy has to spend per month = (1500 + 6000) dollars
= 7500 dollars
Number of individual chocolates sold = 2400
Number of chocolates sold in boxes = 50 boxes
= (12 * 50) chocolates
= 600 chocolates
Then
Total number of chocolates sold by Jeremy = 2400 + 600
= 3000
Now
Price of each chocolate = 7500/3000 dollars
= 75/30 dollars
= 5/2 dollars
= 2.5 dollars
Price of 600 chocolates = 600 * (5/2) dollars
= 300 * 5 dollars
= 1500 dollars
Price of 12 chocolates = (1500/600) * 12
= 15 * 2
= 30 dollars
Then
We can say that each box of chocolate should be sold at $30. All the loose chocolates should be sold at $2.5 each.
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Well, 12/12=1, which I guess is the smallest number we can get, and 12 is divisible by 2 too.
<span>This is a perimeter of 1/4 of a circle. We know that the radius of the circle: r = 5 in. Also the perimeter of the circle is : 2 * r * Pi = 2 * 5 * 3.14 = 31.4 in. For the quarter of a circle it its 31.4 : 4 = 7.85 in. After that we can add the 2 lengths of the radius: P = 5 + 5 + 7.85 = 17.85 in ( approx. 17.9 in ). Answer: C ) 17.9 in. </span>