Given:
bottle of room freshener = 40 grams
evaporates at the rate of 15% per day.
f(x) = 40(.85)^x
x y
1 34
2 28.9
3 24.57
4 20.88
5 17.75
<span>graph of exponential function going down from left to right in quadrant 1 through the point 0, 40 and approaching the x axis</span>
Answer:
38%
Step-by-step explanation:
Option: 38%.
Total number of numbers: 150
Number of odd numbers: 72
Number of nines: 15
Number of odd numbers other than nine: 72 - 15 = 57
Probability = [number of odd numbers other than nine] / [total number of numbers] = 57/150 = 0.38
0.38 = 38%
Answer:
And we can find this probability using the z table and we got:
Step-by-step explanation:
Let X the random variable that represent the thickness of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
We are interested on this probability
And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:
If we apply this formula to our probability we got this:
And we can find this probability using the z table and we got:
Answer:
36c^3m^3x^2
Step-by-step explanation:
- you first multiply 3 cm by 4 cm by 3 cm to get 36 cm.
- its mass in air and its effective mass when submerged in water (density = 1 gram per cubic centimeter).
- 1.0 g/cm3
- then you get the answer 36c^3m^3x^2
Answer:
The height of near by tree will be 90 feet.
Step-by-step explanation:
Considering the water triangle as shown in figure a.
As the old faithful shoots water 60 feet into the air that casts a shadow of 42 feet.
Considering the tree triangle as shown in figure a. The tree triangle has a shadow 63 feet long.
Let x be the height of near by tree that cost a shadow 63 feet long.
Assuming that the triangles are similar
So,
the ratios of similar triangles will be related as:




feet
Therefore, the height of near by tree will be 90 feet.
Keywords: ratio, similar triangle
Learn more about similar triangle from brainly.com/question/10161974
#learnwithBrainly