Simple interest formula
I=PRT
I=interest
P=principal=amount invested
R=rate in decimal
T=time in years
we are given
P=1750
R=1.9%=0.019
T=1
I=PRT
I=(1750)(0.019)(1)
I=33.25
that's how much interest
total will be $1750+interest=$1750+$33.25=$1783.25
your answer is right
Answer: Option A
Explanation: In simple words, ethical behavior refers to the behavior which is seen as as morally correct from the perception of the society.
In the given case, Johnson technologies is giving award to their employees based the person skill traits such as safe driving etc. Hence they are awarding their employees for traits that are considered ethical and morally correct in the eyes of law and society.
Thus, from the above we can conclude that the correct option is A.
Answer:
Total cost to produce 50 oatmeal is $20
Explanation:
We have given average total cost to produce 100 oatmeal cookies = $0.25
So Total cost = 0.25×100 = 25
Total variable cost to produce 100 cookies = marginal cost×100 = 0.1×100 = 10
Total fixed cost to produce 100 cookies = total cost-total variable cost = 25-10 = $15
Total cost of producing 50 cookies
=total fixed cost + total variable cost
=total fixed cost +(marginal cost ×50)
=15+(0.1×20)
=15+5
=$20
Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
Because it helps the buyer or seller know how much they have