Given that Lucky won $1000000 and has an option of receiving $50000 p.a for 30 years, the total amount received after 30 years in case he goes for option 2 will be:
amount=(yearly payment)+(number of years)
=(50000)×(30)
=$1,500,000
This implies that the second option is best choice. Given the information, we shall conclude that the best thing to do is to calculate the present value of the annuity payments.
The answer is D]
Answer:
The budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units
Explanation:
Since in the question, the ending inventory is 20% higher than beginning inventory.
So,
Let us assume the beginning inventory is based on 100. So, for ending inventory it would be 100 + 20 = 120
Now,
Method 1 : Ending inventory = 2,000 × 120 ÷ 100
= 2,400
Method 2 : Ending inventory = 2000 + 2000 × 20%
= 2000 + 400
= 2400 units
In both the methods, the answer is same
After considering the ending inventory, the budgeted could be calculated by using the equation which is shown below:
= Ending inventory + Forecast sales - beginning inventory
= 2,400 + 20,000 - 2,000
= 20,400 units
Thus, budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units.
Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.
Answer:
On one hand, the principle of management which is being ignored in this case is that of Unity of Command.
Explanation:
The principle of Unity of Command stipulates all staff or employee, for sakes of clarity and avoidance of confusion, an abiguity, should take instructions from only one boss or line manager.
On the other hand, the principle of management that is being followed in the above case is that of Taylors Functional Foremanship.
The practice of this technique requires that planning and execution be seperated according to areas of specialisation. Specialisation is the primary logic or argument in the Taylors Functional Foremanship principle. Taylors advocates that each foreman needs to be highly proficient, possess special know-how and be capable of directing the staff with high exuberance and tact.
Cheers!
Answer:
The answer is $138.92
Explanation:
Solution
Given that:
Daryl today's Age = 30
The Retirement Age = 64
The Total Monthly Deposits = ( 64 - 30 ) * 12 = 408
Now,
In case of 12% Compounded Monthly , Interest Rate per month = ( 12% / 12 ) = 1%
Then,
The Effective Interest Rate per year = ( 1 + 0.12/12 )12 - 1 = 1.1268 - 1 = 0.1268 = 12.68%
So,
The Present value of Annual 25 Years withdrawal of $100,000 at time of Retirement = $100,000 * PVAF ( 12.68% , 25 )
= $100,000 * 7.4864
= $748,642.20
The Present Value of Money for nephew at time of Retirement = $1,000,000 * PVF ( 12.68% , 25 )
= $1,000,000 * 0.050535
= $50,534.52
Now
The Present Value of total Amount Required at time of Retirement = $748,642.20 + $50,534.52
= $799,176.70
Now
The monthly deposit be X
Which is,
= X * FVAF ( 408 , 1% ) = $799,176.70
= X * 5752.85 = $799,176.70
X = $138.918
Therefore, Monthly Deposit for his retirement plan is = $138.92