Answer:
Neither your self serving bias nor constructs nor ethnocentrism nor stereotypes. None of the stated
Answer:
He has to pay the insurance company=$1840.90
Explanation:
Value of his home=$449,000
Insurance company charges $0.41 per $100 of value in his home
Number of $100's in $449,000=449000/100=4490
They charge 0.41 for every $100=4490×0.41= $1840.90
He has to pay the insurance company=$1840.90
Option A, Materiel Solution Analysis Phase
Explanation:
The equipment answer Analysis part assesses potential solutions for a required capability in associate Initial Capabilities Document (ICD) and to satisfy the phase-specific Entrance Criteria for ensuing program milestone selected by the Milestone call Authority.
The MSA phase is critical to program fulfilment and attaining materiel readiness because it’s the first possibility to persuade systems sup-portability and affordability by using balancing technology opportunities with operational and sustainment requirements. During this phase, various options are analysed to select the materiel solution and broaden the Technology Development Strategy (TDS) to fill any era gaps.
Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000