Answer:
a. costs of production Pulping: 165000 conversion: 159000
b. Cost per equivalent unit Pulping: 0.65 conversion: 0.20
c. cost of units completed and transferred out: Pulping: 102050 conversion: 31400 Total: 133450
d. Cost of reconciliation:
Cost of beginning in process inventory (4800 + 500) = 5300
Costs added to production during the period (102450 + 31800) =134250
Answer:
$34.63.
Explanation:
The Gordon Dividend Discount Model will be used to calculate the current share price. This model helps us to determine how much should we pay for a stock and the analysis is based on dividends, growth rate, and our required rate of return. The model is as follows:
![Po = D1 / (1 + r )^1 + D2 / (1 + r )^2 + D3 / (1 + r )^3 + D4 / (1 + r )^4 + D5 / (1 + r )^5 + D6 / (1 + r )^6 + [(D7 / r - g) / (1 + r)^6]](https://tex.z-dn.net/?f=Po%20%3D%20D1%20%2F%20%281%20%2B%20r%20%29%5E1%20%2B%20D2%20%2F%20%281%20%2B%20r%20%29%5E2%20%2B%20D3%20%2F%20%281%20%2B%20r%20%29%5E3%20%2B%20D4%20%2F%20%281%20%2B%20r%20%29%5E4%20%2B%20D5%20%2F%20%281%20%2B%20r%20%29%5E5%20%2B%20D6%20%2F%20%281%20%2B%20r%20%29%5E6%20%2B%20%5B%28D7%20%2F%20r%20-%20g%29%20%2F%20%281%20%2B%20r%29%5E6%5D)
where
Po = Current market Price
D1 = Dividend Paid * (1 + g)
D2 = D1 (1 + g) ; D3 = D2 (1 + g) ; D4 = D3 (1 + g) ; D5 = D4 (1 + g)
D6 = D5 (1 + g) ; D7 = D6 (1 + g)
This implies that:
![Po = 2.7507 / (1.15)^1 + 2.8552 / (1.15)^2 + 2.9637 / (1.15)^3 + 3.0763 / (1.13)^4 + 3.1932 / (1.13)^5 + 3.3146 / (1.13)^6 + [(3.4405/.11 - .038) / (1.13)^6]](https://tex.z-dn.net/?f=Po%20%3D%202.7507%20%2F%20%281.15%29%5E1%20%2B%202.8552%20%2F%20%281.15%29%5E2%20%2B%202.9637%20%2F%20%281.15%29%5E3%20%2B%203.0763%20%2F%20%281.13%29%5E4%20%2B%203.1932%20%2F%20%281.13%29%5E5%20%2B%203.3146%20%2F%20%281.13%29%5E6%20%2B%20%5B%283.4405%2F.11%20-%20.038%29%20%2F%20%281.13%29%5E6%5D)
⇒ Current Market Price = $34.63.
Note: Figures are rounded up-to 4 decimal points. A difference of up-to $2 would not affect your scores as far as the methodology is correct.
Answer: The actual value
Explanation: In simple words, actual value refers to the utility satisfaction that a customer receives after purchasing a product.
The only difference between perceived value and actual value is that while calculating perceived value the customer compares his product with other product . However, while calculating actual value he only compares the existing performance with his or her expectations.
In the given case, Jeremy feels the product he buy is no as useful as he thought. Hence it lacks actual value.
Answer:
YTM = 3.094%
Explanation:
If you can't calculate the YTM using excel or a financial calcualtor, you can do it by hand using the approximation formula:
<h2>

</h2>
C = interest payment = 1,000 x 6%/2 = 30
F = face value = 1,000
P = 985,63
n = payment periods = 10 years x 2 payment per year
<h2>

</h2>
YTM = 3.094%
Notice, this YTM is an approximation
Answer:
D
Explanation:
Nantell's operating income (EBIT) will increase., because now the company will record lower depreciation expense in the income statement due to increase in the life from 5 to 7 taken for the depreciation purposes. So decline in depreciation will result in higher EBIT.
a. is wrong as lower depreciation means higher net income.
b. is wrong as tax liability will not get impacted as tax will follows old method of depreciation.
c. is incorrect as depreciation is non cash expense thus does not impact cash position and tax has already be on the earlier method.
e. is incorrect as increase in EBIT will result in higher taxable income.
hence option D is the only correct option