Answer:
12 pencils in each package.
Step-by-step explanation:
Given:
Ethan bought 4 packages of pencils.
No of Packages = 4
No of pencils given to friend = 8 pencils
No of pencils left over =40 pencils
∴Total Number of Pencils = No of pencils given to friend + No of pencils left over =
Total Number of pencils in each package = 
Let x be the number of hours of nagging groceries spent by Ethan. With this representation, the number of hours for moving lawns will be x + 10. The equation that would let us solve this item is,
6x + 7.50(x + 10) = 129
The value of x from the equation is 4. Thus, the number of hours spent for moving lawns is 14 hours.
This is the concept of algebra, given that the elevator is 500ft above the ground and it is descending at a steady rate of 5ft/sec. Then height h, at time t of the elevator movement can be modeled by the equation:
h(t)=-5t+500.
The correct answer is h(t)=-5t+500
Answer:
The cost per mile that Jack Duffy charge $0.278 per miles , i.e option B
Step-by-step explanation:
Given as :
The distance drove by Jack Duffy = d = 12,568 miles
The fixed costs totaled = $1,485.00
The variable cost totaled = $2,015.75
Let The cost per mile that Jack Duffy charge = $x cost per miles
Now, According to question
The totaled cost = The fixed costs + The variable cost
Or, The totaled cost = $1,485.00 + $2,015.75
I.e The totaled cost = $3500.75
Now,
The cost per mile that Jack Duffy charge = 
I.e x = 
∴ x = $0.278 per miles
So,The cost per mile that Jack Duffy charge = x = $0.278 per miles .
Hence,The cost per mile that Jack Duffy charge $0.278 per miles , i.e option B Answer
Answer:A not b or c or d A!!
Step-by-step explanation: