Hello there! So, let's do this a bit at a time. Mike's Bikes sells a bike for $300, but gives a 25% discount for any bike in the store. To find out how much he would pay for the bike, multiply 300 by 75% (0.75). This is because you are still paying 75% of the original price for that bike. When you do, you get 225. That's $225 for the bike at Mike's Bikes. Now, the one at Cycle Center sells a bike for $275, but gives a rebate of $40 after purchasing the bike. A rebate is basically a refund: you get money paid back to you. In this case, we would subtract 40 from 275, because you're basically getting paid back some of what you did pay. 275 - 40 is 235. That's $235 for the bike at Cycle Center. I'll write the prices of the bikes out to make it easier to read.
Mike's Bikes: $225
Cycle Center: $235
Okay. so when you look at the prices for the mountain bikes, you see that the bike at Mike's Bikes is $10 cheaper than the bike at Cycle Center. Dante should purchase his mountain bike at Mike's Bikes, because he will pay less money there. The Cycle Center does give $40 back, but Mike's Bikes has the bike that costs less. 225 < 235.
If every 5 mins, A makes 1 yo-yo every 10 mins, B makes 1 yo-yo then every 10 mins, both machines produce 3 yo-yos every 10 mins (2 from machine A and 1 from machine B) Therefore, for 20 yo-yos, both machines would take 70 minutes( 1 hour and 10 mins). After 70 minutes, 21 yo-yos would be produced.
N - Nicholes money
M - Marys money
(1) N + M = 4800 ⇒ N = 4800 - M
(2) N - 800 = M - 2/5M ⇒ N - 800 = 3/5M
subtitute (1) to (2)
4800 - M - 800 = 3/5M
4000 - M = 3/5M
-M - 3/5M = -4000
-8/5M = -4000 |multiply both sides by (-5/8)
M = 2500
subtitute the value of M to (1)
N = 4800 - 2500
N = 2300
Answer: Mary had at first $2500. (Nichole: $2300).
Let
a--------> the total cost in dollars of
ounces of coconut oil
b--------> the total cost in dollars of
ounces of beeswax
we know that


therefore
<u>the answer is</u>
the total cost in dollars of
ounces of coconut oil is 
the total cost in dollars of
ounces ofbeeswax is 
You can purchase 6 boxes of medical sponges for $0.50.
Step 1:
Divide 300 by 25.00
300/25= 12
So you get 12 boxes for 1 dollar.
We have 50 cents.
Step 2:
Multiply 12 by 0.50
12*.5 = 6
So you can buy 6 boxes for $0.50.
Hope this helps you! (:
-Hamilton1757