answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
2 years ago
11

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 1 oz of milk. How much does the milk for one portion cost? Rou

nd to the nearest cent.
Mathematics
1 answer:
SSSSS [86.1K]2 years ago
7 0

Answer:

3¢ or 0.03

Step-by-step explanation:

To answer this, we just need to divide the price of a gallon by the amount of ounces in a gallon.

When we do this, we get the price of an ounce, or one serving.

There are 128 fluid ounces in a gallon.

$3.48/128=0.02718... or 0.03.

The amount of milk for one portion, or one ounce, costs 3 cents.

You might be interested in
Manny is making 12 quarts of orange juice from concentrate and water. The number of quarts of water is 3 times the number of qua
trasher [3.6K]

Answer: There are 3 quarts of concentrate and 9 quarts of water.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Ratio of number of quarts of water to number of quarts of concentrate is

3:1

Number of quarts of orange juice from concentrate and water = 12 quarts

So, the number of quarts of concentrate would be

\dfrac{1}{4}\times 12\\\\=\dfrac{12}{4}\\\\=3\ quarts

the number of quarts of water would be

\dfrac{3}{4}\times 12\\\\=3\times 3\\\\=9\ quarts

Hence, there are 3 quarts of concentrate and 9 quarts of water.

8 0
2 years ago
A freight carrier charges $0.57 for a package weighing up to one ounce plus and additional $0.32 for each additional ounce or fr
kherson [118]

We have to write an equation that uses this info so we can find the cost to ship that package. However, the package weight is given to us in grams and we need it in ounces. So first thing we are going to do is convert that 224 g to ounces. Use the fact that 1 g = .035274 ounces to convert. 224g*\frac{.035274oz}{1g}. Do the multiplication and cancel out the label of grams and we have 7.901376 ounces. Ok. We know that it costs .57 to mail the package for the first ounce. We have almost 8 ounces. So no matter what, we are paying .57. For each additional ounce we are paying .32. The number of .32's we have to spend depends upon how much the package goes over the first ounce. For the first ounce we pay .57, then for the remaining 6.901376 ounces we pay .32 per ounce. Our equation looks like this: C(x) = .32(6.901376) + .57 and we need to solve for the cost, C(x). Doing the multiplication we find that it would cost $2.78 to ship that package.

3 0
2 years ago
Kourtney and Kayla are sisters who are taking the same classes this semester: MAT 003, CHM 131/3131A, and ACA 122. if kourtney e
qaws [65]

Answer: A.3.5

Step-by-step explanation: because i said

8 0
2 years ago
Given: Two concentric circles with Center Point p. How many tangent lines can be drawn that both circles share?
levacccp [35]

Answer: I think that it's not One but It's <u><em>ZERO</em></u> because a tangent line can only touch the circle at one point and if it touches the small circle once it would have to go through the larger one twice.

Edit: I just checked and it's definitely<u><em> ZERO</em></u>

7 0
2 years ago
A salad made such that the difference between twice the ounces of greens and the ounces of carrots is at least 3. Also, the sum
kap26 [50]

Answer:

3rd graph down

Step-by-step explanation:

greens are x and carrots are y in my equations

2x - y >= 3

x + 2y < 4

The first equation is solid and will highlight everything to the right of it because it is a >

the second is dashed and will highlight everything to the left of it because it is a <

the only 2 graphs that show this are 1 and 3

looking at the points you can see that the points for the solid line are both the same so ignore those and go to the dashed lined ones.

on the first graph the points are (0,4)

plugging those into our equation gives us 0 + 2*4 <4

or 8<4 which doesnt make sense making 3 the correct graph

(sorry my answer wasnt posting so i had to start over and make it less detailed, but comment if you need any explanation)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • milton purchases a 5-gallon aquarium for his bedroom.To fill the aquarium with water,he uses a container with a capacity of 1 qu
    5·2 answers
  • Describe the location of the vertex of the parabola relative to the x-axis. How many zeros does the polynomial have? Assume p &g
    12·1 answer
  • Samantha and Mia each left Julia’s house at the same time. Mia walked north at 7 kilometers per hour. Samantha ran west at 11 ki
    10·2 answers
  • PLEASE HELP BRAINLIEST REWARDED TO FIRST ANSWER THAT IS CORRECT
    6·2 answers
  • Dukes science quiz scores are 99,91,60,94,and 95 . Describe the effect of the outlier on the mean and median
    14·2 answers
  • Expresión for the calculation 5 times the number 25 and then subtract the quotient of 14 and 7
    11·1 answer
  • In 2012, Gallup asked participants if they had exercised more than 30 minutes a day for three days out of the week. Suppose that
    12·1 answer
  • Find a formula for the general term an of the sequence, assuming that the pattern of the first few terms continues. (Assume that
    6·1 answer
  • The students in Marly’s math class recorded the dimensions of their bedrooms in a frequency table.
    9·2 answers
  • Kira keeps track of how much time she spends walking her dog each morning. Her data
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!