Whether dividing constant terms or polynomials, we always have definitive terms when it comes to division. Suppose we say, 10x divided by 2. The dividend is the 10x and the divisor is the 2. In other words, the dividend is the number to be divided by the divisor, to obtain the answer called the quotient.
When dividing polynomials, your main goal is to be able to divide the dividend evenly into the <em>divisor</em>. For example, we divide x²+2x+1 by x+1. The first thing you're going to focus is, what term will completely divide the first term of the polynomial? That would be x. Why? Because when you multiply x with x+1, the product is x²+x. When you subtract this from the polynomial, the x² will cancel out. All you have to do is subtract x from 2x, yielding x. Then, you carry down the last term of the equation: +1. You do the steps again. The term that will completely divide x+1 by x+1 is 1. When you subtract the two, you will come up with zero. That means there is no remainder. The polynomial is divisible by the divisor.
x + 1
------------------------------------
x+1| x²+2x+1
- x²+x
----------------------
x +1
- x +
------------
0
Add 145, 156, 210. and 255 then divide by 4. The mean equals 184.
For this problem, here’s how you do it.
Answer:
Vacation pays are not included in salaries. Therefore, Jerry's calculation is wrong.
Step-by-step explanation:
Given is :
Jerry makes $40,000 a year working at a nearby factory.
He gets two weeks paid vacation per year, plus five other paid holidays.
So total paid holidays become =
days
Subtracting 19 from 365 days and assuming that Jerry works for 365 days a year.
We get =
days
So, his per day salary will be = 
Vacation pays are not included in salaries. Therefore, Jerry's calculation is wrong.
Answer: a. Total cost = 3g+2
b. The total cost of 8 games is $26.
Step-by-step explanation:
Given: Cost to bowl a game = $3
Shoe rental charge = $2 (One -time charge)
Total cost = (Cost to bowl a game) x (Number of games)+ (Shoe rental charge )
Let g= number of games, then the expression to find the total cost will be :
Total cost = 3g+2
To find the total cost of 8 games, put g=8, we get
Total cost = 3(8)+2
= 24+2 = $26
Therefore , the total cost of 8 games is $26.