answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
1 year ago
11

Anna bought 8 tetras and 2 rainbow fish for her aquarium. The rainbow fish cost​ $6 more than the tetras. She paid a total of​ $

37.
Which of the following are​ true? Select all that apply.
A.
An equation to find the cost​ t, in​ dollars, of a tetra is 8 t + 2 t + 6 = 37.
B.
The cost of 4 tetras is the same as the cost of a rainbow fish.
C.
Reducing the number of rainbow fish by 1 would result in a total cost of​ $28.50.
D.
An equation to find the cost​ r, in​ dollars, of a rainbow fish is 8 r + 2 (r + 6) 37.
E.
One rainbow fish plus 5 tetras cost​ $21.
Mathematics
2 answers:
Rudiy271 year ago
8 0

The answer is, C and E

____ [38]1 year ago
5 0

Answer:

C, D, and E

Step-by-step explanation:

When trying to solve for the cost of each item you will find a rainbow fish is $8.50 and a tetra is $2.50. If you use that information to solve the other answer choices C, D, and E would be correct

You might be interested in
List at least three (3) characteristics of carbon that make it a unique element.
lutik1710 [3]
1.) Carbon Compounds are the backbone of all organic compounds that are the basic building blocks of all living things.

2.) The diamond allotropic form of carbon is the hardest substance known. 

3.) Carbon has the ability to form covalent bonds with other carbon atoms forming continuous chains, branches, and loops 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A freight carrier charges $0.57 for a package weighing up to one ounce plus and additional $0.32 for each additional ounce or fr
kherson [118]

We have to write an equation that uses this info so we can find the cost to ship that package. However, the package weight is given to us in grams and we need it in ounces. So first thing we are going to do is convert that 224 g to ounces. Use the fact that 1 g = .035274 ounces to convert. 224g*\frac{.035274oz}{1g}. Do the multiplication and cancel out the label of grams and we have 7.901376 ounces. Ok. We know that it costs .57 to mail the package for the first ounce. We have almost 8 ounces. So no matter what, we are paying .57. For each additional ounce we are paying .32. The number of .32's we have to spend depends upon how much the package goes over the first ounce. For the first ounce we pay .57, then for the remaining 6.901376 ounces we pay .32 per ounce. Our equation looks like this: C(x) = .32(6.901376) + .57 and we need to solve for the cost, C(x). Doing the multiplication we find that it would cost $2.78 to ship that package.

3 0
2 years ago
Julie is a math tutor. She charges each student $210 for the first 7 hours of tutoring and $20 for each additional hour. When th
trasher [3.6K]
I'm sorry I do not know how to set up the equation but I do know it's 17 hours because 7(30)= 210 and 10(20)= 200 and 200+210=410
5 0
2 years ago
Kelly ordered 10 pizzas for a party. 30% of the pizzas have 12 slices each. The remaining 70% of the pizzas have 8 slices each.
abruzzese [7]

Answer:

The total number of slices is 92

Step-by-step explanation:

we know that

Kelly ordered 10 pizzas for a party

step 1

30% of the pizzas have 12 slices each

so

The number of pizzas for 30% is equal to

0.30(10)=3 pizzas

The number of slices is

3(12)=36 slices

step 2

70% of the pizzas have 8 slices each

so

The number of pizzas for 70% is equal to

0.70(10)=7 pizzas

The number of slices is

7(8)=56 slices

step 3

Find the total number of slices

36+56=92 slices

8 0
2 years ago
Sarah spends 1/6 hour vacuuming her mom's car. She spends 4 times as long washing the car. Then she spends twice as long waxing
juin [17]

your answer will be 2 hours and 10 minutes

mark brainliest




3 0
1 year ago
Other questions:
  • Your starting and ending points will be just inch apart.if you draw a line seven inches left, three inches up, two inches right,
    15·1 answer
  • Julie borrowed $3,500 for 3 years at 7½% simple interest rate. How much interest is that?
    12·1 answer
  • A pizza restaurant sells containers of juice that it marks up 75 percent above its wholesale cost. If the restaurant marks up ea
    8·2 answers
  • The length of a rectangle is 4n, and twice as long as the width. the perimeter pf the rectangle is twice as long as that of an e
    7·1 answer
  • Do you think a sequence of translations across the x- or y- axis and/or reflections on a figure could result in the same image a
    7·2 answers
  • Aliaa and Zhang Li are tennis-playing robots capable of placing shots with superhuman precision. Aliaa is about to hit its next
    14·1 answer
  • If 3.0 grams of strontium-90 in a rock sample remained in 1989, approximately how many grams of strontium-90 were present in the
    8·1 answer
  • Let's say you take an exam worth 240 points and your score marked the 78th percentile of all the exam scores. Based on this you
    9·1 answer
  • A referee moves along a straight path on the side of an athletic field. The velocity of the referee is given by v(t) = 4(1-6)cos
    10·1 answer
  • In politics, marketing, etc. We often want to estimate a percentage or proportion p. One calculation in statistical polling is t
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!