Answer:
Step-by-step explanation:
Given given that
- Lower confidence interval = 7.1
- Upper confidence interval = 7.5
- As such, We are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night
Average value = LCI + UCI /2 = 7.1 + 7.5 / 2
= 7.3hours per night, so we are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night which is eventually 7.3hrs per night.
Answer:
The piece-wise function is;

Step-by-step explanation:
The flat rate for renting the car = $35 per day
The amount charged as insurance fee per day for renting the car for 3 days or less = $10
The insurance fee charged per day when the car is rented for more than 3 days = $5
Let the number of days = x
Therefore, we have;
For x ≤ 3, f(x) = 35 × x + 10 × x = x × (35+10) = 45·x
For x > 3, f(x) = 35 × x + 5 × x = x × (35+5) = 40·x
Therefore;
The charge rate for renting the car for less than or equal to 3 days = 45·x
The charge rate for renting the car for more than 3 days = 40·x
The piece-wise function can be presented as follows;

The answer is 4/3 thats the rate of change. up 3 over 4