Answer:
The required equation is
.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The Initial value of poster = $ 18
After 1 year amount of increase = $ 20.70
With the rate of 15% = 0.15
Let future value is y and the number of years be x.

Now verify this by substituting x=1 in above equation.

Which is true.
Hence, the required equation is
.
Answer:
Let X the random variable of interest "number of tweets with no reaction", on this case we now that:
And the expected value is given by:

So we expect about 71 tweets with no reaction for this case.
Step-by-step explanation:
Previous concepts
A Bernoulli trial is "a random experiment with exactly two possible outcomes, "success" and "failure", in which the probability of success is the same every time the experiment is conducted". And this experiment is a particular case of the binomial experiment.
The binomial distribution is a "DISCRETE probability distribution that summarizes the probability that a value will take one of two independent values under a given set of parameters. The assumptions for the binomial distribution are that there is only one outcome for each trial, each trial has the same probability of success, and each trial is mutually exclusive, or independent of each other".
The probability mass function for the Binomial distribution is given as:
Where (nCx) means combinatory and it's given by this formula:
Solution to the problem
Let X the random variable of interest "number of tweets with no reaction", on this case we now that:
And the expected value is given by:

So we expect about 71 tweets with no reaction for this case.
Answer:
I just took the test and aint gon cap i guessed on it but the answer is B.
f(c)=2/x and g(x)=2/x
sorry I late but i thought i should still tell
Step-by-step explanation:
I divided 746 by 4 which equals 186.5 I think that’s the answer
Answer:
Step-by-step explanation:
After one year
A=p(1+r/n)^nt
=2000(1+0.03/12)^12*1
=2000(1+0.0025)^12
=2000(1.0025)^12
=2000(1.0304)
=$2060.8
After two-years
A=p(1+r/n)^nt
=2060.8(1+0.03/12)^12*2
=2060.8(1+0.0025)^24
=2060.8(1.0025)^24
=2060.8(1.0618)
=$2188.157
After three years
A=p(1+r/n)^nt
=2188.157(1+0.03/12)^12*3
=2188.157(1+0.0025)^36
=2188.157(1.0025)^36
=2188.157(1.0941)
=$2394.063