Answer:
8/35 de litro
Step-by-step explanation:
De la pregunta, sabemos que se necesitan 4/7 de un litro para pintar un metro cuadrado de pared.
Ahora necesitamos saber la cantidad de pintura necesaria para pintar 2/5 de un metro cuadrado.
Digamos que la cantidad necesaria es x
Ahora hagamos una relación matemática;
4/7 pinturas 1 metro cuadrado
x pintará 2/5 metros
cuadrados por lo tanto, x * 1 = 4/7 * 2/5 = 8/35
Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer
To find the mean of the data, you will combine all values together and then spread them all out evenly to create one value that represents the data.
In math this involves adding the data together and then dividing the sum by how many pieces of data there are.
682 + 601 + 744 + 674 + 701 + 790 + 676 + 638 + 773 = 6279
6279/9 = 697.66...
The rounded credit score is 698 (Choice A).
we are given

where
y is average gas mileage in miles per gallon
x is speed in miles per hour
we have to find average gas mileage at a speed of 60 miles per hour
so, we have

now, we can plug it and find y

we get

so,
the best approximate for the average gas mileage at a speed of 60 miles per hour is 30.7 mi/gal...........Answer
The answer is C but not sure about it please double check it
Thank you
I hope it’s help you