Answer:
731 miles
Step-by-step explanation:
To solve this, we can set up a proportion.
Let's name the number of miles he travels in 17 hours x for now.
8/344=17/x
Simplify 8/344
2/86=17/x
Cross multiply
86*17=2*x
2x=1462
Divide both sides by 2.
x=731
He would travel 731 miles in 17 hours.
Answer:
6 knots
Step-by-step explanation:
Let the speed be v knots
then time taken to cover 500 M = 500 / v hrs
fuel consumption /hr = 216 + 0.5v^3
let F be the fuel consumption for trip
= [500/v][216 + 0.5v^3]
= 500[216/v + 0.5v^2]
dF/dv = 500[ - 216/v^2 + v]
d^2F/d^2v = 500[432/v^3 + 1] , i.e. +ve
so setting dF/dv will give a minima
500[ -216/v^2 + v] = 0
or v = 216/v^2
or v^3 = 216
solving, we get v = [216]^(1/3) = 6 knots
Assuming that am supposed to calculate the the mean absolute deviation of
1,2,3,4,5,6,7
mean absolute deviation is calculated by first calculating the mean;
(1+2+3+4+5+6+7) =28/7
= 4
Then, find the absolute value (the difference between each value in the data and the mean) (x-μ)
= -3,-2,-1,0,1,2,3
Absolute values= 3,2,1,0,1,2,3
Then we find the mean of the values,
3+2+1+0+1+2+3 = 12
= 12/7
= 1.7143
Therefore, the mean is 4, and the Mean absolute deviation is 1.7143
Answer:
all prime numbers less than its square root.
Step-by-step explanation:
Answer: 64 years
Step-by-step explanation:
Let assume the dealer sold the bottle now for $P, then invested that money at 5% interest. The return would be:
R1 = P(1.05)^t,
This means that after t years, the dealer would have the total amount of:
$P×1.05^t.
If the dealer prefer to wait for t years from now to sell the bottle of wine, then he will get the return of:
R2 = $P(1 + 20).
The value of t which will make both returns equal, will be;
R1 = R2.
P×1.05^t = P(1+20)
P will cancel out
1.05^t = 21
Log both sides
Log1.05^t = Log21
tLog1.05 = Log21
t = Log21/Log1.05
t = 64 years
The best time to sell the wine is therefore 64years from now.