answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
2 years ago
8

Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br

ead at store A.
Mathematics
2 answers:
tatyana61 [14]2 years ago
5 0

Hello,

To find the Unit Price of the loaves of bread just divide the cost by the amount of loaves it costed.

5.94 / 3 = $1.98

Each loaf (Unit Price) costs $1.98!

Rainbow [258]2 years ago
4 0

Because 3 loaves of bread costs $5.94, to find the unit price, you just divide the price by the amount of loaves.

$5.94÷3≈$1.98

The unit price is $1.98 per loaf of bread.

You might be interested in
Tomas has $45.00 to purchase favors for a party. If the favors are $3.75 each, how many favors can Tomas buy?
elena-14-01-66 [18.8K]
12 is right^^^^^^^^^^^^
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A fuel oil tank is an upright cylinder, buried so that its circular top 12 feet beneath ground level. The tank has a radius of 6
Anuta_ua [19.1K]

I end up with 625pi(27^2-14^2)

=635pi(504)

=315000pi lb-ft


3 0
1 year ago
NEED HELP ASAP!!! ON A KHAN ACADEMY TEST AND DON"T HAVE MUCH TIME LEFT!!! CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST!!!
Otrada [13]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is correct, except that if you have two variables you will need two equations. The other equation (the easy one!) was x+ y = 100, from which you might want to solve for y = 100-x, and substitute into the other equation to get:

.30x + .02(100-x) = .04(100)

.30x + 2 - .02x = 4

 

.28x = 2

x = 2/.28 = 50/7 or approximately 7.14 gallons of cream

100-x = 92 6/7 or approximately 92.86 gallons of 2%

R^2 at SCC

6 0
1 year ago
A grocer has 2 kinds of tea, one that sells for $8.00 per pound and the other that sells for $6.00 per pound. How many pounds of
Brilliant_brown [7]

Answer:

35 pounds of $8.00 tea and 15 pounds of $6.00 tea

Step-by-step explanation:

Let x represent the pounds of tea of the $8 kind. 8x would represent the total cost of that type of tea. We can also say 50 - x is the pounds of tea of the $6 kind, so 6(50 - x) is the total cost of that type of tea. 50 * 7.4 represents the total cost of all the tea, and the expression 8x + 6(50 -x) would also represent the same thing. We can write this as an equation,

8x + 6(50 -x) = 50 * 7.4

simplify,

8x + 300 - 6x = 370

2x + 300 = 370

and solve.

2x = 70

x = 35

This means there is 35 pounds of the $8 kind.

We can subtract that from 50 to find,

50 - 35 = 15,

15 pounds is the amount of the $6 kind.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
1.1 puzzle time did you hear about the trees birthday
Zigmanuir [339]

Answer:

It was a sappy one

Step-by-step explanation:

lol

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Part a
    15·1 answer
  • A cruise ship travels 310 miles due east before turning 20 degrees north of east. it travels 150 miles its new course. how far i
    6·2 answers
  • A store manager would like to set the three digit code. How many possible three digit code choices does he have if he can pick d
    9·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 343434 units. Its width is 6.56.56, point, 5 units.
    12·2 answers
  • Coulter Supply has a total debt ratio of .46. What is the equity multiplier? Select one: a. .89 b. 1.17 c. 1.47 d. 1.85 e. 2.17
    14·1 answer
  • Jeff has ten packages that he wants to mail. Nun identical packages weigh 2 7/8 pounds each. A tenth package weighs two times as
    11·1 answer
  • The two-way table of column relative frequencies below summarizes survey data on who a person's role model is and their highest
    7·2 answers
  • Sal bought 2 shirts and a hat. Sal remembers each shirt was $10, and the total was $50. Which equation helps answer the question
    9·1 answer
  • Is the equation x9 – 5x3 + 6 = 0 quadratic in form? Explain why or why not.
    13·2 answers
  • 7. In the figure below, lines p and q are parallel. The measure of 23 = 126°.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!