Answer:
only one more year
Explanation:
Your income for the current year (year₀) = $75,000
Next year's income (year₁) = $75,000 x 1.2 = $90,000
Year 3's income (year₂)= $90,000 x 1.2 = $108,000
You will only be able to contribute to a ROTH account during the next year (year₁), since your income for year₂ will be higher than $95,000.
Answer:
<u></u>
Explanation:
The <em>expected return</em> is the weighted average of the expected returns in each scenario by its respective probability.
The <em>distribution of the holding period returns </em>(HPR) under three different scenarios is:
State of the economy Scenario #(s) Probability, p(s) HPR
HPR Boom 1 0.336 28.40%
Normal growth 2 0.414 7.90%
Recession 3 0.25 18.90%
The calculations are:


Capitalize is to give or invest your capital "money" to a company or an industry. According to this question you capitalize all of your assets, therefore your initial fundings will come from shareholding.
And your welcome!
Answer:
economic costs = $56,000
Explanation:
given data
seeds = $2,000
fertilizer = $3,000
pesticides = $6,000
earning = $45,000
solution
total Accounting cost of Mr. jernigan is
total Accounting cost of Mr. jernigan = $2,000 + $3,000 + $6,000
total Accounting cost of Mr. jernigan = $11,000
and
economic costs = accounting costs + opportunity costs
economic costs = $11,000 + $45,000
economic costs = $56,000
Answer:
Company's return on investment (ROI) = Net operating income / Average operating assets
Company's return on investment (ROI) = 380000/2000000
Company's return on investment (ROI) = 19%
Residual income = Net operating income - Return on investment*Average operating assets
Residual income = 380000 - 18%*2000000
Residual income = $20,000
ROI of new investment = Net operating income/Investment
ROI of new investment = 12950/70000
ROI of new investment = 18.50%
ROI of overall company if investment taken place = Total net operating income/ Total average operating assets
ROI of overall company if investment taken place = (380000+12950) / (2000000+70000)
ROI of overall company if investment taken place = 18.98%.