We have to find the" ratio of the area of sector ABC to the area of sector DBE".
Now,
the general formula for the area of sector is
Area of sector= 1/2 r²θ
where r is the radius and θ is the central angle in radian.
180°= π rad
1° = π/180 rad
For sector ABC, area= 1/2 (2r)²(β°)
= 1/2 *4r²*(π/180 β)
= 2r²(π/180 β)
For sector DBE, area= 1/2 (r)²(3β°)
= 1/2 *r²*3(π/180 β)
= 3/2 r²(π/180 β)
Now ratio,
Area of sector ABC/Area of sector DBE =
= 4/3
Well when two angles are supplementary they equal 180.
So if angle A is 80 degrees then that would mean that angle B equals 100 degrees.
Hope This Helped :)
Answer:
1) Juans claim is incorrect. The correct experimental probablilty is 2/9
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
Given precision is a standard deviation of s=1.8, n=12, target precision is a standard deviation of σ=1.2
The test hypothesis is
H_o:σ <=1.2
Ha:σ > 1.2
The test statistic is
chi square = 
=
=24.75
Given a=0.01, the critical value is chi square(with a=0.01, d_f=n-1=11)= 3.05 (check chi square table)
Since 24.75 > 3.05, we reject H_o.
So, we can conclude that her standard deviation is greater than the target.
For the earth the differences are 3.4 miles different. on mars they are 11 miles apart.