Answer: 
Step-by-step explanation:
According to the given information, we have
Sample size : n= 50


Since population standard deviation is unknown, so we use t-test.
Critical value for 95 percent confidence interval :

Confidence interval : 

Required 95% confidence interval : 
X = 0 ; y = 10 ; 10 = a(0) + b(0) + c
c = 10
x=2 ; y = 15 ; 15 = a(4) + b(2) + 10 ; 5 = 4a+2b
x=4 ; y=18 ; 18 = a(16) + b(4) + 10 ; 8 = 16a + 4b
2(5) = (4a+2b)2
-
<u> 8 = 16a + 4b
</u> 2 = -8a
a = -0.25
b = 2
y = (1/4)x^2 + 2x + 10 ; 4y = x^2 + 8x + 40
The answer would be 1017.88 in³. Use the volume for cones ( 1/3 times pi times radius times height) so 1/3*3.14*9*12 in which would be 1017.88 in³ hope it helps!
Y=17 is not a linear function,the term refers to two distinct but similar notions
For this case, the first thing you should know is that the speed of the transfer is given by
Speed = Megabytes / time
Substituting
V = (549) / (125)
V = 4.392 mb / s
answer
the speed of the transfer was 4,392 mb / s