Answer:
The slope represents the rate of change of earnings in a week for every unitary change in number of doors knocked. For Jessica's function, her earnings change by +7 units for every unit of door she knocks.
A score of 85 would be 1 standard deviation from the mean, 74. Using the 68-95-99.7 rule, we know that 68% of normally distributed data falls within 1 standard deviation of the mean. This means that 100%-68% = 32% of the data is either higher or lower. 32/2 = 16% of the data will be higher than 1 standard deviation from the mean and 16% of the data will be lower than 1 standard deviation from the mean. This means that 16% of the graduating seniors should have a score above 85%.
Answer:
$26.91
Step-by-step explanation:
11.96 divided 4 = 2.99
2.99 x 9 = $26.91
Answer:
The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is <em>$4388.17</em>
Step-by-step explanation:
<u>Basic Finance Formulas
</u>
One of the most-used formulas to compute present and future values is

Where FV is the future value, PV is the present value, r is the interest rate and n is the number of periods. It's vital to keep in mind that r and n must be referred to the same compounded time, e.g. r is compounded monthly and n is expressed in months
The question requires to compute the PV needed as a one-time deposit to earn a future value of $7,500 in 3 years at a 1.5% rate compounded monthly.
FV=7,500
r=1.5%=0.015
n=3*12=36 months
We converted n to months because r is compounded monthly
. The formula

must be managed to make PV isolated



Answer: The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is $4388.17