The distance the tip travels is
2π·(40 m) = 80π m
Then its speed is
(80π m)/(10 s) = 8π m/2 ≈ 25.1 m/s
Answer:
so the answer is =6187200
Step-by-step explanation:
600 divide by 4=150
150 multiply 32=4800
4800 divided by 1289=6187200.
To figure out this problem, let's set up an equation first to make it easier:
702.50 = 5.5x + 70
x = amount charged per hour
702.50 = 5.5x + 70
-70 -70
-----------------------------
632.5 = 5.5x
/5.5 /5.5
--------------------
115 = x
Owen was charged $115 per hour
Answer:
-1.1 cups
Step-by-step explanation:
To find out how much was spent on the main bottle of detergent, we must add the expenses that were incurred in the wash.
The statement tells us that first there is an expense of 0.4 cups of laundry detergent while washing one load of laundry and 0.7 coupon another load, therefore this means that the change in the bottle would be:
(-0.4) + (-0.7) = -0.4 - 0.7 = -1.1 cups.
In other words, the main bottle would have 1.1 cups less, that is, -1.1 cups.
Answer:
t(d) = d/65
Step-by-step explanation:
To solve for t, divide by its coefficient:
d = 65t
d/65 = 65t/65 . . divide* by 65
d/65 = t . . . . . . . simplify
Then you can write it in function form if you like:
t(d) = d/65
_____
* Of course, the rules of equality say you must divide <em>both sides</em> of the equation by the same number.