Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520
The value of a share of KTI's stock today is closest to 9.5% , 0.004375
.
Explanation:
Investment Investment (ROI) is an investment performance metric used to evaluate or compare the success of a variety of investment operations.
In addition to the spending price, ROI aims to explicitly calculate the make value of a single project.
g = retention rate
ROI = 0.75*13% = 9.5%,
Price = 1.75/(0.10-0.0975) = 0.004375
Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3
Answer:
a) if the terms of trade are 4 chips for 1 pretzel, would trade be advantageous for Luxland? explain.
Yes, it is advantageous for Luxland. On its own, Luxland can only produce 1 chip for 1 pretzel, but with trade, 1 pretzel would now be equivalent to 4 chips, representing a net gain of 3 chips.
b) if the terms of trade are 4 chips for 1 pretzel, would trade be advantageous for Leanderland? explain.
No, trade would not be advantageous. We can see than domestically, Leanderland can produce 2 pretzels for every chip, because the graph shows that 4 chips are equivalent to 8 pretzels for this nation.
For trade to be advantageous, Leanderland should obtain at least 9 pretzels for the 4 chips.
Answer: $45,000
Explanation:
Last In First Out (LIFO) is an inventory valuation and management method that works by selling the most recent inventory to come into the business as opposed to the earlier ones.
In the above, the most recent Inventory to come in is the 5,000 units bought at $10 each.
The 4,500 units sold will therefore come from there.
Cost of Goods Sold = Units Sold * Purchase Price
= 4,500 * $10
= $45,000