Answer:
S$1,170
Explanation:
We are told in the question that Sheldon has a traditional health insurance plan.
We are told the he also incurred a bill of $1,500 and he has a $200
deductible.
The cost Sheldon hospital bills would be:
$1,500 - $200 = $1,300
We are told that the level of co-insurance for his plan is 90/10, where 10 represents Sheldon’s portion.
This means Sheldon portion is
10% of $1,300 = $130
The insurance company would be paying
$1,300 - $130 = $1,170
The answer is A for the second one. Food workers are susceptible because they are around/handing food and they can get ecoli
Answer:
C: efficacy
Explanation:
Mr. Franzen is trying to develop his pupils´self-efficacy. In psychology, self-efficacy is a person's belief that they can be successful when carrying out a particular task . The teacher let them know this by his feedback on the assignments. This belief in one capacity contributes to their self-steem and motivation.