$29.99 is the final price.
"y" is the original price.
Subtract the savings from the original price to get the final price of $29.99.
70% = 70/100 = .70
y - (y x .70) = 29.99
y - .7y = 29.99
.3y = 29.99
.3y/.3 = 29.99/.3
y = 99.96667
y = $99.97 (rounded)
37.7 is the circumference, 113.1 is the area, use a calculator for more in depth looks.
Answer: C) P(y) = 150(y – 15) – 125y
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to write an equation:
Profit = revenue - cost
Cost: a watch store paid $125 per watch for a shipment of watches
Cost = 125 y
Where y is the number of watches in the shipment
Revenue: sold all but 15 watches from the shipment for $150 per watch
Revenue = 150(y-15)
Profit(y) = 150(y – 15) – 125y
So, the correct option is:
C) P(y) = 150(y – 15) – 125y
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
The midpoint of GH is (-2, 3), and that point satisfies the equation because
3 = -(-2) + 1
3 = 2 + 1
3 = 3
For a, the starting value (intercept) is 6599. The depreciation rate 12%/year. This is where the function y = 6599(1-(rate)^t) comes into play. 6599 is the starting price, rate is the 12%, and t is the time in years. So the equation is: y = 6599(0.88)^t. For part b, simply plug 2.5 in for t which results in $4,794. For part c, same deal, plug in 20 for t, which results in $512. For part d, you have to take the anti-log where 2000 = 6599(0.88)^t... divide both sides by 6599... 2000/6599 = (0.88)^t. Which is approximately 8.5 years.