<span>If the human body were a car, glucose would be the gasoline.
Glucose gives humans energy, we basically run on glucose, among other things, the same way a car would run on gas.
</span>
Answer:
Yes, the chemist can determine which compound is in the sample.
Explanation:
In 1 mole of K₂O, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O is 94.2 g. The mass ratio of K to K₂O is 78.2 g / 94.2 g = 0.830.
In 1 mole of K₂O₂, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O₂ is 110.2 g. The mass ratio of K to K₂O₂ is 78.2 g / 110.2 g = 0.710.
If the chemist knows the mass of K and the mass of the sample, he or she must calculate the mass ratio of K to the sample.
- If the ratio is 0.830, the compound is pure K₂O.
- If the ratio is 0.710, the compound is pure K₂O₂.
- If the ratio is not 0.830 or 0.710, the sample is a mixture.
Answer:
The other signal that would indicate the presence of a C= C bond appears close to 3100
.
Explanation:
Bands that appear above 3000
are often unsaturation diagnoses suggest. The band at 3000-
3100
is characteristics for C-H stretching frequencies and normally is overlaps with the ones for alkanes because it is a band of weak intensity.