1) Calculate the number of moles of Cu SO4 . 5H20 by dividing the specified mass by the molar mass.
2) The ratio of production given by the equation is 1 mol of Cu SO4 . 5 H2O to 1 mol of Cu SO4=> 1:1, meaning that the number of moles of Cu SO4 produced is the same number of moles of Cu SO4.5H20 heated.
3) Finally mutiply the number of moles of Cu SO4 by its molar mass and there you have the mass of Cu SO4 produced.
Answer:
- <em>The minimum number of photons that can be detected by the human eye is </em><u><em>6.03 × 10 ¹⁶</em></u><em> photons.</em>
Explanation:
The energy of one photon of light is related to the wavelength by the equation:
Where, E is the energy of one photon, h is the Planck's constant, c is the speed of light, and λ is the wavelength of the light.
You are given with <em>λ = 510 nm</em> (nanometers), which you must convert to m (meters), to use SI units ⇒ λ = 510 × 10⁻⁹ m.
The <em>physical constansts </em>needed are:
- Planck's constant, h = 6.63 × 10⁻³⁴ J.s
- Speed of light, in vacuum, c = 3.0 × 10⁻⁸ m/s
Now you can substitute in the formula can compute for the value of E:
- E = 6.63×10⁻³⁴ J.s × 3.0 × 10⁻⁸ m/s / (510×10⁻⁹ m) = 0.039 × 10⁻³³ J
Since, that is the energy of one photon of green light, to calculate the number of photons that can be detected by the human eye, you need to divide the amounf of <em>energy the human eye is able to detect, 2.35 × 10⁻¹⁸ J , </em>by the energy of a photon:
- number of photons = 2.35×10 ⁻¹⁸J / 0.039 × 10⁻³³ J/ photon
- number of photons = 60.3 × 10¹⁵ photons = 6.03 × 10¹⁶photons
Answer:
2) The volume of an underwater bubble increases as it rises and the pressure decreases
hope it was useful for you
stay at home stay safe
Answer:
- Look up the specific heat capacity of AlF₃
- Calculate ΔT
- Calculate the mass of AlF₃
Explanation:
The formula for for the heat (q) absorbed by an object is
q = mCΔT, where
m = the mass of the sample
C = the specific heat capacity of the sample. and
ΔT = the change in temperature
1. What you must do
- Look up the specific heat capacity of AlF₃
- Calculate ΔT
- Calculate the mass of AlF₃
2. Sample calculation
For this example, I assume that the specific heat capacity of AlF₃ is 1.16 J·K⁻¹mol⁻¹
.
(a) Calculate ΔT

(b) Calculate m

Divide each by 4.7 to get ur kg/L which is 1.085kg/1L