Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
Answer:
The answer to your question is below
Explanation:
ionic compounds covalent compounds
1.- Mass it does not depend on the type of compound
2.- Conductivity -conduct electricity - do not conduct electricity
in solution.
3.- Color - Shiny - opaque
4.- Melting point - high - lower than ionic compounds
5.- Boiling point - high - lower than ionic compounds
6.- flammability - not flammable - flammable
Missing table!! write the elements with the first letter of the symbol with Upper Caps letters!!!
http://www.chemeddl.org/services/moodle/media/QBank/GenChem/Tables/EStandardTable.htm
<span>Ni2+ +Pb(s) → Ni(s) + Pb2+
</span>The potential of the oxidation of Pb(s) --> Pb2+(aq) is 0.126 V
The potential of the reduction go Ni2+(aq) --> Ni(s) is -0.25 V
<span>Add the two together and the potential for the reaction is -0.124 V (NO SPONTANEOUS THE SIGN IS NEGATIVE)
</span><span>au3+ + al(s) → au(s) + al3+Au3+(aq) -> Au(s) +1.5 VAl -> Al3+ +1.66VV= 3.16 (SPONTANEOUS THE SIGN OF THE PONTENTIAL IS POSITIVE)</span><span>Sr2+ + Sn(s) → Sr(s) + Sn2+
</span>
Sr2+(aq) + 2 e– <span> Sr(s) V= -2.89V
</span>Sn -> Sn2+ V= 0.14 V
V= -2.75 V (no spontaneous)
<span>Fe2+ + Cu(s) → Fe(s) + Cu2+
</span>Fe2+(aq) + 2 e–<span> </span><span> Fe(s) V= -0.44 V
</span>Cu -> C2+ V = - 0.337V
V= - 0.777V (no spontaneous)
Explanation: Saponification reaction is a reaction in which hydrolysis of fats takes place under basic conditions giving glycerol and a salt of corresponding fatty acid.
We are given a Fatty acid called as Trimyristin.
Its reaction with KOH leads to the formation of soap and is given by the equation:


The condensed structural formula for the equation is given in the image attached.
Answer:
Two non bonded electron pairs and four bonded electron pairs
Explanation:
An image of the compound as obtained from chemlibretext is attached to this answer.
The ion ICl4- ion, is an AX4E2 ion. This implies that there are four bond pairs and two lone pairs of electrons. As expected, the shape of the ion is square planar since the lone pairs are found above and below the plane of the square. This is clear from the image attached.