Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
a.
Acids react with bases and give salt and water and the products.
Hence, HCl reacts with NaOH and gives NaCl salt and H₂O as the products. The reaction is,
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
To balance the reaction equation, both sides hould have same number of elements.
Left hand side, Right hand side,
H atoms = 2 H atoms = 2
Cl atoms = 1 Cl atoms = 1
Na atoms = 1 Na atoms = 1
O atoms = 1 O atoms = 1
Hence, the reaction equation is already balanced.
b.
Molarity (M)= moles of solute (mol) / Volume of the solution (L)
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
Molarity of NaOH = <span>0.13 M
</span>Volume of NaOH added = <span>43.7 mL
Hence, moles of NaOH added = 0.13 M x 43.7 x 10</span>⁻³ L
= 5.681 x 10⁻³ mol
Stoichiometric ratio between NaOH and HCl is 1 : 1
Hence, moles of HCl = moles of NaOH
= 5.681 x 10⁻³ mol
5.681 x 10⁻³ mol of HCl was in <span>26.9 mL.
Hence, molarity of HCl = </span>5.681 x 10⁻³ mol / 26.9 x 10⁻³ L
= 0.21 M
Answer:
DNA between a human and a banana is 41 percent similar.
Explanation:
Answer:
In the calorimeter, water is the <u>exothermic</u>. The salt LiCI, which will dissolve, is the <u>endothermic</u>. The final temperature of the water after the dissolution of LiCI was <u>lower</u> than the initial temperature, meaning the process is <u>exothermic</u>. In the microscopic view of the disspolution of LiCI, water molecules were seen to move <u>slowly</u> as they <u>gained </u>energy.
Explanation:
Exothermic is a process in which heat is released during the process. Endothermic reactions absorbs heat from surrounding during a chemical process. The dissolution of salt into water is an exothermic reaction. During this process heat is release and water molecules are broken down which are surrounded by salt ions.
The answer is 3.39 mol.
<span>Avogadro's number is the number of molecules in 1 mol of substance.
</span><span>6.02 × 10²³ molecules per 1 mol.
</span>2.04 × 10²⁴<span> molecules per x.
</span>6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = 2.04 × 10²⁴ molecules : x
x = 2.04 × 10²⁴ molecules * 1 mol : 6.02 × 10²³ molecules
x = 2.04/ 6.02 × 10²⁴⁻²³ mol
x = 0.339 × 10 mol
<span>x = 3.39 mol
</span>