Answer:
293.15 K.
Explanation:
It is given that, the room temperature is 20 degrees Celsius.
We need to convert this temperature into kelvin.
The conversion from degrees Celsius to Kelvin is as follows :

We have, 
So,

So, the room temperature is 293.15 kelvin.
The concentration of a solution is the number of moles of solute per fixed volume of solution.
Concentration (C) = number of moles of solute (n) / volume of the solution (v)
we have to find the volume of the solution when 36.0 g of Ca(OH)₂ is added to water to make a solution of concentration 0.530 M
mass of Ca(OH)₂ added - 36.0 g
number of moles of Ca(OH)₂ - 36.0 g / 74.1 g/mol = 0.486 mol
we know the concentration of the solution prepared and the number of moles of Ca(OH)₂ added, substituting these values in the above equation, we can find the volume of the solution
C = n/v
0.530 mol/L = 0.486 mol / V
V = 0.917 L
answer is 0.917 L
Diluted by a factor of two means that we double the volume of the solution by adding an equal volume of the water.
if we diluted it by a factor of one so the new concentration = 0.1/2=0.05 M and diluted by a factor of two so, the new concentration will be 0.05/2 = 0.025 M
<span>Let's </span>assume that the gas has ideal gas behavior. <span>
Then we can use ideal gas formula,
PV = nRT<span>
</span><span>Where, P is the pressure of the gas (Pa), V
is the volume of the gas (m³), n is the number
of moles of gas (mol), R is the universal gas constant ( 8.314 J mol</span></span>⁻¹ K⁻¹)
and T is temperature in Kelvin.<span>
<span>
</span>P = 60 cm Hg = 79993.4 Pa
V = </span>125 mL = 125 x 10⁻⁶ m³
n = ?
<span>
R = 8.314 J mol</span>⁻¹ K⁻¹<span>
T = 25 °C = 298 K
<span>
By substitution,
</span></span>79993.4 Pa<span> x </span>125 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹ x 298 K<span>
n = 4.0359 x 10</span>⁻³ mol
<span>
Hence, moles of the gas</span> = 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
Moles = mass / molar
mass
</span>Mass of the gas = 0.529 g
<span>Molar mass of the gas</span> = mass / number of moles<span>
= </span>0.529 g / 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
<span> = </span>131.07 g mol</span>⁻¹<span>
Hence, the molar mass of the given gas is </span>131.07 g mol⁻¹
Answer:
An airplane
Explanation:
An airplane because of its position .