Answer:
Gain/loss= $7,500 loss
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $24,000.
Lassen bought the machine for $52,000 and has claimed $20,500 of depreciation expense on the machine
First, we need to calculate the book value:
Book value= original price - accumulated depreciation
Book value= 52,000 - 20,500= $31,500
If the selling price is higher than the book value, the company gain from the sale.
Gain/loss= 24,000 - 31,500= $7,500 loss
Answer: The supply of vegetables has shifted to the left along an inelastic demand curve
Explanation: The quantity of vegetables sold has been reduced by 20 percent, which simply means the aggregate market supply curve has experienced a drop/decrease and that is usually indicated by a complete shift of the supply curve to the left.
Furthermore, we can determine easily if the demand is elastic or inelastic, since the question has stated the percentage change in quantity demanded as 20% and the percentage change in price as 30%.
The coefficient of elasticity is calculated as
E = %change in quantity demanded/%change in price
E = 20/30
E =0.66
Since the coefficient of elasticity is less than 1, then it means demand is inelastic.
Answer:
Adjusting & Accrued Wages Adjusted Payment:
To record the outstanding payment of wages for 1 day following journal entry has been passed. The salaries cost account has been charged by an amount of (9 workers × $145) $1,305 and the account of wages payable has been credited with the same amount to adjust the journal entry as shown below:
Date: 31 Dec
Debt: Wage expense = $1,305
Credit: Wage Payable = $1,305
Accrued Wages of one day is recorded.
Answer:
Average receivables = $157,500,000
Explanation:
<em>Account receivable represent the amount of credit made by a business which remain uncollected as at the reporting date. In other words, they represent the amount that customers are owing the business in respect of credit sales.</em>
Average account receivables
=(opening balance + closing balance)/2
=( $142,650,000 + $172,350,000)/2
= 157,500,000.