<u>Answer:</u>
<em>The correct answer is 84700</em>
<u>Explanation:</u>
The Recruitment cost of the Baldwin's workforce can be calculated as follows. Total employee last year = 434+67= 501 Number of employees this year = 501*(1+10%) = 551 Increase in employee = 50 Amount spend on recruitment = 50*1694 = 84700 For every item, if your calendars are not exactly or equivalent to the first Shift Capacity, your labourers might be utilized on a first Shift.
Specialists are relegated to second move simply after the generation plan can't be met on first move. The level of specialists that left the organization a year ago, barring scaling back.
Answer:
c.Product customization
Explanation:
What is Product customization?
Its a type of strategy that companies implement to attarct more customers. It usually implies the modification of designs, uses and/or characteristics of their items to satisfy the customer’s needs or desires.
This policy has the benefit of giving the company the opportunity to stand out from the competitors by fine-tuning items and services. Therefore the company gains a bigger portion of market share
In this case, KFC, altered their global formula in order to gain more acceptance in the Japanese market
Answer:
The correct answer is option a.
Explanation:
The initial price of movie rentals is $3.25.
The initial quantity is 100.
The price falls to $3.
This causes demand to rise to 120.
The price elasticity of demand a ratio of change in quantity demanded to change in price level.
The elasticity is calculated at -2.25, through the process given in images.
The price elasticity of demand here is greater than 1 which means it is elastic.
So, option a is the correct answer.
Answer:
The partners will have unlimited liability.
Explanation:
Limited partnership is a form of partnership in which two or more people share ownership of a business. The existence of two types of partners is an essential requirement for a limited partnership. These two partners include:
1) General partner.
2) Limited partner.
-General partners are the partners that are fully involved in the daily management of the business. They are solely in charge of decision making process in the company, general partners are also liable for the debts incurred in the business.
-Limited partners are not involved in the daily management of the company, they only participate by investing money into the business and as such they are prohibited from making any type of decision in the organization.
Answer:
$158,730
Explanation:
Mario incoporation started the year with a net fixed assets of $75,300
At the end of the year the net fixed assets was $96,700
The depreciation expense is $13,270
Therefore the company's net capital spending for the year can be calculated as follows
= $96,700+$75,300-$13,270
= $172,000 - $13,270
= $158,730
Hence the company's net capital spending for the year is $158,730