Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered
C seems to be the most logical answer to me.
Answer:
No, Kamal's father, Mr.Kishanlal is not justified in his point of view because although it is true that money is needed to start a new business but money is not that much necessary as many other things. To start a new business and make it a success, passion, new idea and determination is much needed. If you are passionate to start something new and provide people value then it will be very easy to become successful. You should have a new idea to start a business. You should provide people with ease with the help of your new idea and new product or service. People will definitely but your products and services if it is something of value. You should have an urge to be determinant. There are many entrepreneurs, who have not much money when they started a business, but with their passion and handwork they became successful i,e, Jeff Bozos, Bill Gates, Steve Jobs etc.
Answer:
a. $12,332.2 billion
b. $3218.9 billion
c. $3093.5 billion
d. $18120.5 billion
Explanation:
a. The value of Consumption Expenditure = Sum of consumption expenditure on all goods and services
= $1,367.1 billion + $2,666 billion + $8,299.1 billion
= $12,332.2 billion
b. The value of Government Expenditure = Sum of expenditure by federal Government and State & Local government
= $1224.0 billion + $1994.9 billion
= $3218.9 billion
c. Gross Investment = Sum of investment and inventories
=Non-residential fixed investment + Residential fixed investment + Change in private inventories
= $2336.2 billion + $645.4 billion + $111.9 billion
= $3093.5 billion
d. Nominal GDP = C + I + G + (X-M)
= $12332.2 billion + $3093.5 billion + $3218.9 billion + ($2264.9 billion - $2789 billion)
= $18120.5 billion