<span> ms between-groups provides a measure of Variance.
In this context, MS stands for the Mean Square within the Group. This symbolized the variance that created because of the differences within individual samples after considering its degrees of freedom and the weighted average of the variance.</span>
Answer:
The answer is 8.90%
Explanation:
Solution
Given that:
The bond face value =$1000
Annual coupon rate =10%
Maturity rate =12 years
Price sold at =1080
Now we find the component cost of debt for use
Thus
The debt (cost) = Yield to maturity
So
YTM = Annual interest payment + [(Face value - Present price / Years to maturity] / [0.6(Price of bond) + 0.4 (principal payment)]
= $100 + [($1000 - $1080) / 12] / [0.6 * $1080 + 0.4 * $1000]
= $100 - 6.67 / $1048
= $93.33 / $1048
= 0.0890 or 8.90%
Therefore the debt for use is 8.90%
Answer:
$7,750
Explanation:
The computation of the net income for the first year is shown below:
but before that following calculations needed
The Cost of production is
= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
= $11,625 + $11,000 + $10,000
= $32,625
The Unit product cost is
= $32,625 ÷ 7,250 units
= $4.50 per unit
Now
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit
= 4,500 units × $4.50
= $20,250
And, finally
Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses
= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500
= $7,750
Answer:
$526 was the spending variance in November
Explanation:
The spending variance in the month involves knowing the difference between actual supplies cost incurred in the month and the budgeted supplies cost based on actual activity
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+(608*$18)
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+$10,944=$12,024
Spending variance=$12,550-$12.024
=$526
The actual spend was $526 more than the budgeted spend based on actual activity,hence an unfavorable variance was recorded