Answer:
57x = 1311
x = 23 hours
Step-by-step explanation:
I don't know how you would model this with two equations but the answer is 23 hours.
For each foot there are 12 inches so we multiply by 12
32*12 = 384 inches
C
Let the be the time in hours, and meters of fencing completed.
We know that After three hours, they have 15 meters of fencing complete, our graph will go from the point (0,0) to the point (3,15). We also know that they decide to take a 2-hour break for lunch and then resume building the fence, so our graph will go from the point (3,15) to the the point (5,15). Finally, After four more hours, they have a fence that is a total of 55 meters long, so the final part of our graph will go from the point (5,15) to the point (9,55)
We can conclude that the graph of t vs y is:
I hope the equation will be 2000=16000(1-r)^t because t is missing in the equation which we need to find.
Given rate: r= 35%= 0.35.
So, first step is to plug in 0.35 for r in the given formula to get the value of t.
Hence, the equation will be:
2000=16000(1-0.35)^t
2000=16000(0.65)^t (By subtraction)
2000/16000= 16000(0.65)^t /16000 (Dividing each sides by 16000)
0.125 = 0.65^t (By simplifying).
log 0.125 = log 0.65^t (Taking log each sides to isolate t).
log 0.125 = t log 0.65 (By applying the log property).
(Dividing each sides by log 0.65)
-0.903/-0.187 =t
t= 4.83
t= 5 ( Rounded to nearest integers)
So, Devon's car is 5 years old.
Answer:
B. ii and iii
Sorry if im wrong
Step-by-step explanation: