(i) speed = distance / time
so time = distance / speed
here we have
time t = 1080/x hours
(ii) return flight time = 1080 / (x + 30) hours
(a) 1080/x - 1080/(x + 30) = 1/2
Multiplying through by the LCD 2x(x + 30) we get:-
1080*2(x + 30) - 2x*1080 = x(x+30)
2160x + 64800 - 2160x = x^2 + 30x
x^2 + 30x - 64800 = 0
(b) factoring; -64800 = 270 * -240 ans 270-240 = 30 so we have
(x + 270)(x - 240) = 0 so x = 240 ( we ignore the negative -270)
So the speed for outward journey is 240 km/hr
(c) time ffor outward flight = 1080 / 240 = 4 1/2 hours
(d) average speed for whole flight = distance / time
Time for outward journey = 4.5 hours and time for return journey = d / v
= 1080 / (240+30) = 4 hours
Therefore the average speed for whole journey = 2160 / 8.5 = 254.1 km/hr
Answer:
The following are the answer to this question:
Step-by-step explanation:
In the given question the numeric value is missing which is defined in the attached file please fine it.
Calculating the probability of the distribution for x:

The formula for calculating the mean value:




use formula for calculating the Variance:
![\to \bold{\text{Variance}= E(X^2) -[E(X)]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cto%20%5Cbold%7B%5Ctext%7BVariance%7D%3D%20E%28X%5E2%29%20-%5BE%28X%29%5D%5E2%7D)

calculating the value of standard deivation:
Standard Deivation (SD) =

10*0.25=2.5
2.5/10*100=25 lbs
25-10=15 lbs
Nina need to add 15 lbs of water
There are 54 muffins in the basket al you have to do is multiply the 60 by the added percentages which is .9 and you get the answer of 54
Answer:
I take it you mean the average gallons lost an hour, in which case you would do 58,432.4 - 56,475.2 to get 1,597.2 to which you divide by 2 getting your final answer of 978.6