Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
5/8 + 7/8= 1.5 or 1 1/2
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
1. you have to figure out what 3/4 of Ella's time is.

(You find that out by multiplying 5x1. Then add 3.)
2. Convert the fractions into decimals. (This will help make it easier when dividing.)


3. Next you are going to divide 1.6 by .75

4. Now multiple 2.13 by 5.

Answer is 10
Answer:
The possible way for the initiative to accomplish its goal without exceeding its budget is use 12.5 hectares for planting trees and 12.5 hectares by purchasing land.
Step-by-step explanation:
Let the variable <em>X</em> represent the amount of land used for planting trees and <em>Y</em> represent the amount of land purchased.
The goal of the environmental initiative is to save at least 25 million hectares of rain forest.
That is:
<em>X</em> + <em>Y</em> = 25....(i)
Now it is provided that:
- The cost of planting trees is $ 400 per hectare.
- The cost of purchasing land is $ 260 per hectare.
- The initiative has a budget of $8,250 million.
Using the above data it can be said that:
400<em>X</em> + 260<em>Y</em> = 8250....(ii)
Solve equations (i) and (ii) simultaneously.
![\ \ \ \ x+y=25]\times 260\\400x+260y=8250\\\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\\\\\Rightarrow\\\\260x+260y=6500\\400x+260y=8250\\(-)\_\_\_\_\_\ (-)\_\_\_\_(-)\_\_\_\\\\\Rightarrow\\\\-140x=-1750\\\\x=\frac{1750}{140}\\\\x=12.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5C%20%5C%20%5C%20%5C%20x%2By%3D25%5D%5Ctimes%20260%5C%5C400x%2B260y%3D8250%5C%5C%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C%5C%5C%5C%5CRightarrow%5C%5C%5C%5C260x%2B260y%3D6500%5C%5C400x%2B260y%3D8250%5C%5C%28-%29%5C_%5C_%5C_%5C_%5C_%5C%20%28-%29%5C_%5C_%5C_%5C_%28-%29%5C_%5C_%5C_%5C%5C%5C%5C%5CRightarrow%5C%5C%5C%5C-140x%3D-1750%5C%5C%5C%5Cx%3D%5Cfrac%7B1750%7D%7B140%7D%5C%5C%5C%5Cx%3D12.5)
Then the value of <em>y</em> is:

Thus, the possible way for the initiative to accomplish its goal without exceeding its budget is use 12.5 hectares for planting trees and 12.5 hectares for purchasing land.
There are 20 orange skittles and 10 red skittles since 10 20 is 2 Times more than 10.