162 is your answer because u must multiply 79 times two then add the four so u can get 162
Answer
Find out the total cost for their dinner.
To prove
As given
For dinner, Abelita chooses the Italian salad that costs $3.99 before tax.
Franco chooses the fettuccini alfredo that costs $7.17 before tax.
Total cost of the dinner before tax = $ 3.99 + $7.17
= $ 11.16
As given
If the sales tax is 5 percent .
5 % is written in the decimal form.

= 0.05
5% tax on the dinner cost = 0.05 × 11.16
= $0.558
Total cost of the dinner = Total cost of the dinner before tax + tax cost
= $11.16 + $0.558
= $ 11.718
= $11.72 (approx)
Therefore the total cost for their dinner is $ 11.72 (approx)
<span> The difference between the observed </span>value<span> of the dependent variable (y) and the predicted </span>value<span> (ŷ) is called the </span>residual<span> (e). When x is equal to 3, the value of y from the best fit line would be 0.8. Therefore, the residual would be -1 - 0.8 = -1.8. Option A is the correct answer.</span>
Answer:
1) Juans claim is incorrect. The correct experimental probablilty is 2/9
Step-by-step explanation:
This is how we solved and make the equation.
Stock A = 100
Stock B = 45
For the past months, his stocks inversely decreased.
Stock A = m cents / share
Stock B = n cents * share
So the equation is
= 100 (0.01m) + 45 (0.01n)
<span>= m + 0.45n</span>