This might be a problem considering he would have no money left considering unless I made a mistake all the numbers add up to 1,400 so considering this he won't have money to spend if he get in a situation that he needs to spend
(I am not 100% sure this is the answer you are looking for)
You will have infinite solutions
Answer:
33.33%
Step-by-step explanation:
We are told that the customer paid Rs. 2034 after getting 10% discount with 13% vat on marked price (m.p.)
hence:-
2034 = m.p. × 90/100 × 113/100
m.p = (2034 × 100 × 100)/(90 × 113)
m.p. = Rs.2000
Now, due to the fact that VAT (which in this question is given to be 13%) is not the profit of the retailer, thus the selling price (s.p.) of the bag would be given by;
s.p = m.p. × 90/100
s.p = 2000 × 90/100
s.p = Rs. 1800
We are told that the retailer made a profit of 20%
Thus:-
c.p. × 120/100 = s.p.
c.p.= s.p. × 100/120
c.p.= 1800 × 100/120
c.p. = Rs.1500
Therefore, the percentage with which he marked above the c.p is;
% mark up = (m.p - c.p)/c.p) × 100
Plugging in the relevant values, we have;
(2000 - 1500)/1500) × 100
(500/1500) × 100 = 33.33%
Answer:
See below
Step-by-step explanation:
BC bisects <DBE and if AC is a straight line then you have that:
<ABD + <DBC = 180 (straight angle because of line AC)
<ABE + <CBE = 180 ( straight angle because of line AC)
Because BC bisects <DBE => < DBC = <CBE
So <ABD and <ABE must be the same to both sum 180 when added < DBC
Answer:
2.865
Step-by-step explanation:
pls rate five stars, thanks :)