Answer:
Part A:
Labur Productivity:
For US=5.14, LDC=1.35
Capital Productivity:
For US=1.72 LDC=4.31
Part B:(Multi factor productivity)
For US=1.29 LDC=1.03
Part C: (Raw material productivity)
For US=4.90 LDC=10.02
Explanation:
Part A:
Labur Productivity:
For US:

For LDC:

Capital Productivity:
For US:

For LDC:

Part B:
For US:

For LDC:

Part C:
For US:

ForLDC:
Converting Raw material FC into $ (1$=10FC)
Raw Material =19550/10=$1955

Answer:
<em>Configuration management</em>
Explanation:
The configuration management process defines the guidelines and guidelines for managing the configuration of the project in a simple way, so that integrity is maintained in the work products during the execution of the project.
The configuration management by means of the identification and control of changes allows to guarantee the correct execution of the change and to inform the affected ones of the change.
Answer:
50 cartons of eggs
Explanation:
The comparative advantage is a principle in which a country specializes in the production a good in which it has a lower opportunity cost than others.
Bottles of milk cartons of eggs
India 15 50
Indonesia 25 35
In this situation, the opportunity cost for India of producing 1 bottle of milk is producing 3.33 cartons of eggs. The opportunity cost for Indonesia of producing 1 bottle of milk is producing 1.4 cartons of eggs. This means that Indonesia has a lower opportunity cost and a comparative advantage in producing bottles of milk.
In the other part, the opportunity cost for India of producing 1 carton of eggs is producing 0.3 bottles of milk and the opportunity cost for Indonesia of producing 1 carton of eggs is producing 0.71 bottles of milk. This means that India has a lower opportunity cost and a comparative advantage in producing cartons of eggs.
According to this, India would specialize in producing eggs as it has a comparative advantage and the country will produce 50 cartons of eggs.
Answer: Decrease by $9,800
Explanation:
It is shown that fees of $9,800 were earned during the month from clients who had paid in advance. Unearned fees are liabilities because they represent revenue that a company made for services it has not delivered yet.
When the company delivers the service like these ones just did, they will reduce this liability because they have now earned this revenue by delivering the service.
Omega will therefore reduce their unearned fees account by $9,800.
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)