The picture in the attached figure
we know that
area of a sector=(∅*pi/360°)*r²--------> when ∅ is in degree
in this problem
∅=120°
r=4 units
so
area of a sector=(120°*pi/360°)*4²-------> (120°/360°)*(16*pi) units²
The <span>
expressions to find the area of the shaded sector is</span>
(120°/360°)*(16*pi) units²(1/3)*(16*pi)----> (16/3)*pi units²
the area of the shaded sector is (16/3)*pi units²
Answer:
c
Step-by-step explanation:
bc it has the most 5's in it
Steven:10k=x and Theo:15k=x. Then you subtract Theo's or the highest number by the smallest number, or Steven
10+12+14 = 36
12/36 x 11/35 x 14/34 = 11/255
There's your answer.
Answer:
Probability (N more than 2) = 0.3773
Step-by-step explanation:
Given:
Average number of crashes (N) = 2.2
Find:
Probability (N more than 2)
Computation:
Probability (N more than 2) = [1-P(N=0)-P(N=1)-P(N=2)]
Probability (N more than 2) = [1 - e⁻²°² - 2.2e⁻²°² - (2.2²e⁻²°²)/2]
Probability (N more than 2) = 0.3773