Answer:
$126
Explanation:
We can calculate the amount Mira can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal by deducting the estimated profit and then all the cost from the selling price per unit.
Selling price per unit $260
Less
estimated return (260x30%) = ($78)
Labor costs ($32)
Overhead costs ($24)
Material $126
Amount Mira can pay for Synthetic material per unit is $126
Answer:
correct option is c.4%
Explanation:
given data
maturity value = $1,000
nominal rate of return r = 10 percent = 5 % semi annually = 0.05
mature time t = 5 years = 10 semi annually
current market value = $768
solution
we apply here present value formula that is
present value = coupon rate × maturity value ×
+
..............1
put here value and we get
$768 = coupon rate × $1000 ×
×
solve it we get
coupon rate = 1.99549 % Semi-annual
so here annual coupon interest rate is = 2 × 1.99549 %
annual coupon interest rate is 3.99 = 4%
so correct option is c.4%
The correct answer is job specifications. Job specifications
is being defined as a statement in regards of the essential components of the
job class by which it includes the summary of the work that are to be
performed, responsibilities, minimum qualifications, and as well as the primary
duties.
Answer:
c. 70% / 81% / 90%
Explanation:
Loan to Value ratio LTV is the ratio of borrowers principal loan balance to the appraisal value of the property. Combined Loan to Value Ratio CLTV is the ratio which considers the sum of all the loan taken on the property. High loan to Value ratio is the one which loan is exceeding by the value of borrowers home.