Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
Answer:
total finance charge = $203.08
her monthly payment = $105.13
Explanation:
The Loan amount = Cost of Appliance - Down Payment
= $2,900 - ($2,900 × 20%)
= $2,320
Change the APR to nominal compounding,
Using a Financial Calculator, this will be :
8.50 % Shift EFF%
12 Shift P/YR
Shift NOM % = 8.19%
Then calculate the <em>monthly payment</em> as follows :
Pv = $2,320
n = 24
p/yr = 12
r = 8.19%
Fv = $0
PMT = ?
Using a Financial Calculator, monthly payment, PMT is $105.13
Total Finance Charge will then be obtained from the amortization schedule from the First Period to the 24th Period and this will be : $203.08.
Oxidants such as hydrogen peroxide have the ability to release, oxygen.
Hope this helps!!
This is possible because both products have the same allocation of raw materials, costs, and labor. <span> There wouldn't be any conflict with the change. </span><span> In business, this is called joint product. </span><span>This has been a business practicality measure for better costs planning and production. </span>
If Ray earns $900 a week and deductions are 28% Ray's take home pay is:
$648 a week
If we assume that the deductions of 28% are taken out of the $900 weekly we will multiply 900 by 0.28 = 252. Then subtract 252 which is the deduction amount from the 900 and we end up with take home pay of $648.