Answer:
c) 44000 miles
Step-by-step explanation:
The regression line has the following format:

In which b is the slope(how much each mile costs) and a is the fixed number of miles flown.
In this problem, we have that:
. So

A person who spent $ 2000 is predicted to have flown:
This is y when x = 2000.


So the correct answer is:
c) 44000 miles
Answer:
12a^9b^7
Step-by-step explanation:
Multiplying variables of the same base, will require you to add the exponents.
4a^3b^2 * 3a^6b^5
4*3 = 12
a^3 * a^6 = a^9
b^2 * b^5 = b^7
12a^9b^7
The formula for slope is
Slope = Rise / Run = Risers / Treads
Slope = 7.75 in /10 in = 0.775
The slope Is 0.775.
The vertical distance is not continuous, thus it is
discrete. A discrete function only allows certain points in the interval. When
you walk up or down the stairs, the vertical distances are not continuous
because of the treads. You cannot stay also mid-air, so it should be discrete.
An example of a continuous function would be when you walk up or down an
inclined plane.
Answer:
0.047
Step-by-step explanation:
Given that poisson distribution with mean m, for 0.5 square meter =1.5
Then the formula for finding the probability =
P[k] = (e^-m * m^k) k!
Hence we have
P[4] =[ (e^-1.5) * (1.5^4)] ÷ 4 * 3 * 2 * 1
= (0.2231301601 * 5.0625) ÷ 24
=( 1.12944375) ÷24
= 0.04706
≈ 0.047
Hence, the final answer is 0.047
1.You have that:
<span>
- One tin of 500 mL blue paint costs $11.50.
-Jason needs </span><span>4 L of blue paint.
2. First, you must convert 4 L to mL, as below:
1 L----1000 mL
4 L----x
x=4x1000/1
x=4000 mL
3. If 500 mL costs $11.50, h</span><span>ow much will it cost 4000 mL?
</span><span>
500 mL-----$11.50
4000 mL---x
x=(4000 mL)($11.50)/500 mL
x=$92.00
</span><span>
How much will it cost Jason to paint this bedroom?
The answer is: $92.00</span><span>
</span>