Answer:
Step-by-step explanation:
what was it?
Measure the same distance from the first line to the next at at least three points on the line to get it parallel
Total cost of croissants produced = $1.75 x 300 = $525
Total expected revenue = (100 + 45%)/100 x $525 = 1.45 x 525 = $761.25
Number of croissants expected to spoint = 0.10 x 300 = 30 croissants.
Number of croissants sold = 300 - 30 = 270 croisants.
Unit price of each croissant = $761.25/270 = $2.82
Therefore, each croissant should sell for $2.82
For this case, what you should know is that Sue Jones insurance covers half of the expenses. Equivalently, her insurance covers:
10/20 = 1/2 = 0.5
Therefore, we have then that
a. for Albert
0.5 * (12000) = $ 6000
b. for Sam
0.5 * (8000) = $ 4000
c. total
The sum of the results of parts a and b
$ 6000 + $ 4000 = $ 10,000
answer
$ 6000
$ 4000
$ 10,000
Answer:
7 years
Step-by-step explanation:
Because there is no graph, I will just tell you how many years it should take, and you can probably figure it out from there. To start, let's [get out a calculator] find out what 2% of 250 is. This is 5, so we can add 5. Notice that adding 5 to the number does not change 2% of it by much, only by 5/50 or 0.1. So, we can keep adding until we get above 282, which should take 285 minus 250 over 5 times, or 7. So, the answer is 7 years. You can [get out a calculator] and find out that it is indeed 7 years.