Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
The answer to this question is <span>5% and the quantity supplied rises by 7%.
A product is considered as elastic if the change in prices will also affect the changes in total supply.
Usually, this type of products are not considered unique or rare and there are a lot of substitute for this product in the market</span>
Answer:
B) 16.0%
Explanation:
The return on investment (ROI) measures the profits earned by an investor divided by the total amount invested.
cost of old trucks = $13,000 x 2 = $26,000
cost of new truck = $52,000 - $26,000 = $26,000
Cooper's controllable margin = $97,000
Assets = $580,000
assets after purchasing new truck = $580,000 + $26,000 = $606,000
ROI = $97,000 / $606,000 = 16%
Answer:
$2 or 7.84%
Explanation:
we need to determine the expected value of the firm's payments:
- $35 x 50% chance of doing well = $17.50
- $20 x 50% chance of doing poorly = $10
- total expected value = $27.50
Since investors are willing to pay $25.50 and the expected value in one year is $27.50, the promised return = $27.50 - $25.50 = $2 or 7.84% (= $2 / $25.50)
Answer:
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable
Explanation:
Giving the following information:
Standard
Direct labor...........................................1.4 hours at $12.50 per hour
Direct labor-hours worked: 5,600 hours for $67,200.
units produced= 3,750
To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
standard quantity= 1.4*3,750= 5,250
Direct labor time (efficiency) variance= (5,250 - 5,600)*12.5
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable