answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
romanna [79]
2 years ago
8

The vertices of rhombus defg are d(1, 4), e(4, 0), f(1, –4), and g(–2, 0). what is the perimeter of the rhombus?

Mathematics
2 answers:
Harman [31]2 years ago
6 0

Answer: 20 unit.

Step-by-step explanation:

Since, Here the vertices of the rhombus defg are d(1, 4), e(4, 0), f(1, –4), and g(–2, 0).

Where, de, ef, fg, gd are sides of the rhombus defg.

By the distance formula,

de = \sqrt{(4-1)^2+(0-4)^2}

=\sqrt{3^2+4^2}

=\sqrt{9+16}

=\sqrt{25}

= 5

Thus, the side of rhombus = 5

By the property of rhombus,

de =  ef = fg = gd = 5 unit.

Thus, the perimeter of the given rhombus defg = de +  ef + fg + gd = 5+5+5+5 = 20 unit

Sladkaya [172]2 years ago
5 0
Using the distance formula to calculate the length of each side, we find that each side is 5. Since all of the sides are equivalent, the perimeter is 20.
You might be interested in
What are the vertical asymptotes of the function f(x) = the quantity of 4x plus 8, all over x squared plus 3x minus 4? plz answe
kolezko [41]

Answer:

x=1 and x=-4

Step-by-step explanation:

Put it into your calculator, go to graph and look at which points it says ERROR.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for
saveliy_v [14]
                            Grocery Store:                    Farmer's Market
Cost                        $2.80                                     $4.20
Weight                       8 oz                                       14 oz
Unit Cost
Cost ÷ Weight         $0.35 per oz                         $0.30 per oz
1 lb = 16 oz               16 oz                                      16 oz
Cost per pound       
Unit Cost * 16oz     $5.60 per lb                          $4.80 per lb

The blueberries in the farmer's market costs less than the blueberries from the grocery store. 

One pound of blueberries from the farmer's market is cheaper by $0.80 than the blueberries from the grocery store. ($5.60 - $4.80 = $0.80)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A mutual fund rating agency ranks a​ fund's performance by using one to five stars. A​ one-star mutual fund is in the bottom​ 20
Paladinen [302]

Each star has a 20% difference.

A four star rating would be above the bottom 60% ( 1, 2 and 3 stars) but be below the top 20%. (5 stars).

8 0
1 year ago
Andrea's family stopped at the gas station to get gas. At gas stations, the price of gas per gallon is given to the nearest thou
Evgen [1.6K]

Answer:

$2.498

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
If n(U)=48,n(A)=25,n=(B)=20 and n(AnB)=15,find n(AUB)​
muminat

Answer:

n(AUB) =30

Step-by-step explanation:

see the attachment

3 0
1 year ago
Other questions:
  • How many ways can 11 photographs be arranged horizontally
    12·1 answer
  • Layla used 0.482 gram of salt in her experiment. Maurice use 0.51 gram of salt. who used the greater amount of salt?
    9·1 answer
  • A movie theater charges \$10.50$10.50dollar sign, 10, point, 50 per ticket and \$5$5dollar sign, 5 per bucket of popcorn. You ne
    13·2 answers
  • Meg needs to have her car repaired. Parts will cost $905, and the labor cost for the job is $499. What will be the total cost fo
    14·2 answers
  • The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews
    7·1 answer
  • Which of the following is an equivalent form of the compound inequality −33 > −3x − 6 ≥ −6?
    14·1 answer
  • 300-7[4(3+5)]+3 to the 3rd power
    6·1 answer
  • What is additive notation​
    12·2 answers
  • Let er be the unit radial vector and r=x2+y2+z2−−−−−−−−−−√. Calculate the integral of F=e−rer over: (a) The upper-hemisphere of
    7·1 answer
  • Which system of equations can be used to find the roots of the equation 4 x Superscript 5 Baseline minus 12 x Superscript 4 Base
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!