Answer:
Step-by-step explanation:
The distance the light traveled to the ground is the range of the plane expressed as:
R = U*√2H/g
U is he velocity
H is the max height
g is the acc. due to gravity
Let us get U first using the formula
H = u²sin²Ф/2g
1000 = u²sin²60/2(9.81)
1000*19.62 = 0.8660u²
19620 = 0.8660u²
u² = 19620/0.8660
u² = 22655.88
u = √22655.88
u = 150.52m/s
Next is to get the range
R = 150.52√2(1000)/9.81
R = 150.52 √2000/9.81
R = 150.52√203.87
R = 150.52*14.28
R = 2149.16m
Hence the distance the light traveled to the ground is 2,149.16m
I’m just going off of what I was told in fifth grade, and we were told it was finger nails. Hope this helps!
Answer:
1. Car B is moving east at 70MPh and is in from of car A
2.car B is moving west at 70 mph and is behind car A
Step-by-step explanation:
Use the cardinal point system to evaluate the problem first
The hypotenuse of the way that they have taken is equal to 2 miles. Jogging this distance with a rate of 5 miles per hour will take Jesse 0.4 hours. Further, for Mark to be back to the starting point, the total distance covered is 2.75. Dividing the distance by 12 miles per hour, it will take Mark only 0.23 hours. Thus, Mark will reach the initial point first.
Answer:
The P-value indicates that the probability of a linear correlation coefficient that is at least as extreme is__3.5%___ which is___significant_(at α=0.05)_ so there _is_ sufficient evidence to conclude that there is a linear correlation between weight and highway fuel consumption in automobiles.
Step-by-step explanation:
Correlation coefficient shows the relation between the <em>weights</em><em></em> and <em>highway fuel consumption amounts</em> of seven types of automobile.
P-value states <em>the significance</em> of this relationship. If the p-value is lower than a <em>significance level</em> (for example 0.05) then the relation is said to be significant.